Aktualności

Walne zebranie i rekolekcje 2018

Zawiadomienie o Walnym Zebraniu sprawozdawczo wyborczym  i zaproszenie na Rekolekcje 2018 u księży Werbistów w Chludowie pod Poznaniem

Laudetur Jesus Christus,

Piszę do Was, Koleżanki i Koledzy w dzień po wspomnieniu św. Bernarda z Clairvaux, opata i doktora Kościoła wielkiego czciciela Matki Bożej. Refleksja jest krótka i treściwa: potrzeba pokładania w Niej naszej nadziei na przyszłość chylącej się do moralnego upadku Europy, owej „ostoi” chrześcijańskiego świata, której  można śmiało zadać, naśladując św. Jana Pawła II, pytanie: Co zrobiłaś ze swoim chrztem? J. E. Metropolita Poznański Stanisław Gądecki w kazaniu wygloszonym13 sierpnia w Kalwarii Pacławskiej w 350-lecie tego sanktuarium poruszył kwestię systemu wartości, na którym „potężna mniejszość, która udaje potężną większość” opiera swoje wrogie dla całej ludzkości działania, a których inspiratorem jest ojciec kłamstwa.

„Dochodzi do odwrócenia systemu wartości. Kulturę wyrzeczenia oraz ideały ma zastąpić kultura natychmiastowego spełnienia i przyjemności. Wolność ma odtąd oznaczać wyłącznie oswobodzenie się od nakazów i norm. Skutkiem tego ma nastąpić oddanie człowieka we władzę jego popędów, które zaczynaj nim rządzić, redukując go do stanu zwierzęcego. Wolność ma oznaczać odtąd nieograniczoną konsumpcję, która staje się religią.

Potężna mniejszość, która kieruje tym procesem, udaje potężną większość, posługując się orężem szyderstwa. Piętnuje się ludność trzeciego świata, która odmawia udziału w programach planowania rodziny. Piętnuje się rodziców za to, że ich dzieci coś ryzykują, by okazać siłę charakteru. Piętnuje się rodziny wielodzietne, które przedkładają bogactwo ludzkich relacji nad liczbę posiadanych przedmiotów. Wszystko to jest uważane przez ponowoczesność za przestępstwo.

Tym razem narzędziem do osiągnięcia tego celu przez autorów tej ideologii nie jest już tradycyjny terror – który tak w przypadku Rewolucji francuskiej, jak i rewolucji bolszewickiej oraz rewolucji nazistowskiej – okazał się ostatecznie nieskuteczny, lecz jego miękki odpowiednik, czyli coraz szczelniejszy system prawny, stojący na straży nowej ideologii oraz przemoc symboliczna, uprawiana przez media oraz ośrodki opiniotwórcze. Jeśli ktoś coś mówi, nie trzymając się narzuconych ścieżek, media reagują natychmiast, zarzucając mu populizm.”

Wobec poruszonych w tej homilii problemów nie możemy pozostać obojętni w otaczającej nas codzienności. Nasze tegoroczne rekolekcje, które w tym roku po raz pierwszy odbędą się u o.o. Werbistów w Chludowie pod Poznaniem, nie pominą tego tematu.

Ramowy plan zajęć na 21, 22 i 23 września 2018 przedstawia się następująco:

Realizując  życzenia wielu z Was będziemy starać się przywrócić zwyczaj odmawiania jutrzni i nieszporów, dlatego bardzo proszę o zabranie ze sobą brewiarza.

 

Przewidziany jest następujący porządek Rekolekcji, który może ulec drobnym modyfikacjom:

 

Piątek, 21 września,

Do 17:00 przyjazd, zakwaterowanie,

18:00 – kolacja,

20:00 – Msza św.

Po zakwaterowaniu i kolacji spotkanie  z ks. Kapelanem i o. Rekolekcjonistą a także rozmowy Absolwentów przy kawie w sali TV – ( zupełnie inne, lepsze warunki, możliwość zaprezentowania swoich zdjęć z pendrivów )

Sobota, 22  września

8:00 – Liturgia Godzin – Jutrznia

8:30 – śniadanie

10:00 – 11:00 walne Zebranie sprawozdawczo – wyborcze

11:15 – 13:00 „Luter i rewolucja protestancka” – trwająca 100 minut projekcja filmu Grzegorza Brauna – wypowiedzi znakomitych teologów i znawców problemu, m. innymi: kard. Gergard Ludwig Mueller (były prefekt Kongregacji Nauki Wiary), ks. prof. Tadeusz Guz, prof. Roberto de Mattei, prof. Masimo Viglione, prof. Alma von Stockhausen prof. Grzegorz Kucharczyk i inni naukowcy i publicyści.
13:30 –  nauka rekolekcyjna z przerwą na obiad i Koronkę do Bożego Miłosierdzia

14:30  – obiad

15:00 – koronka do Bożego Miłosierdzia

15:15 – c. d. nauki rekolekcyjnej a po niej czas wolny

17:00 – Nieszpory i Msza św.

18:00 – kolacja

19:00 – rozważania na temat nauki rekolekcyjnej i nocne rodaków rozmowy

 

Niedziela 23 września

8:00 jutrznia

8:30 śniadanie

9:00 – podsumowanie nauki rekolekcyjnej

10:30 – Msza św. w kaplicy

12:30 – obiad

13:00 – pożegnanie i wyjazd do domu

 

Opłata za udział wynosi 150 zł od osoby, uregulować ją należy na miejscu u kol. Halinki Kaczor – – członkowie – wraz z zaległymi składkami  .

 

Zgłoszeń, jak zwykle, należy dokonywać telefonicznie, lub SMS-em pod numerami:

697 689 574 (kol. H. Kaczor),  781 045 468 (kol. Dominika Mroczek-Dąbrowska), podając imię (Imiona) i nazwisko (nazwiska) zgłoszonej osoby (osób).

 

Ponieważ pokoje są 1 i 2 osobowe z łazienkami, nie ma potrzeby zgłaszania wcześniej, ile kobiet i mężczyzn, przyjedzie.

 

Przypominamy, że w Rekolekcjach mogą brać udział także członkowie rodzin i osoby zaproszone, za które przyjmujemy odpowiedzialność.

 

Zaświadczenia o odbyciu Rekolekcji będą wydawane w dniu ich zakończenia.

 

UWAGA!

Zawiadomienie o walnym zebraniu sprawozdawczo – wyborczym stanowi osobny załącznik.

 

Dominika Mroczek – Dąbrowska

Sekretarz Zarządu

Adam Mazurek

Prezes Zarządu

Możliwość komentowania Walne zebranie i rekolekcje 2018 została wyłączona